Între 6 şi 8 iulie, în comuna Tunari va avea loc B'estfest Summer Camp 2012, în cadrul căruia vor cânta live următoarele trupe:
* Vineri, 6 iulie:
@ Scena Ciuc Premium:
- Garbage (SUA, alternative rock);
- B.U.G. Mafia (Bucureşti, hip hop);
- Grimus (Cluj Napoca, alternative rock);
- Toulouse Lautrec (Bucureşti, indie rock).
@ Scena Coca-Cola:
- The Qemists (Marea Britanie, drum'n'base);
- Paraziţii (Bucureşti, hip hop);
- The MOOoD (Bucureşti, indie rock).
- Ostava (Bulgaria, alternative rock).
@ Scena Jägermeister:
- Kreator (Germania, thrash metal);
- Moonspell (Portugalia, death metal/black metal);
- Negură Bunget (Timişoara, ambient/black metal);
- L.O.S.T. (Bucureşti, melodic death metal);
- Turbo (Ungaria, psychedelic rock);
- Backstage Hero (Bucureşti, punk rock).
@ Scena Freedom Dance Arena:
- Stanton Warriors (Marea Britanie, breakbeat);
- Şuie Paparude (Bucureşti, electro);
- Manki'n'Stieb (Bucureşti, electro);
- DJ Undoo & Jay (Bucureşti, electro);
- NotSoCommonDJ (Bucureşti, electro);
- Selectro (Bucureşti, electro).
@ Scena Romanian Future Heroes:
- Dekadens (Bucureşti, indie/electro);
- Popa Sapka (Timişoara, balkan pop/ska).
@ Scena Fabrica de Rock:
- Flesh Rodeo (Bucureşti, alternative metal);
- Stonebox (Bucureşti, alternative/grunge);
- Manfellow (Bucureşti, alternative rock).
* Sâmbătă, 7 iulie:
@ Scena Ciuc Premium:
- Röyksopp (Norvegia, muzică electronică);
- Selah Sue (Belgia, reggae/soul);
- Electric Fence (Bucureşti, alternative/jazz/funk).
@ Scena Coca-Cola:
- Booka Shade (Germania, electro);
- Milow (Belgia, pop rock);
- Mala Vita (Serbia/Olanda, hip hop/balkan/ska/rock);
- Blue Nipple Boy (Bucureşti, indie rock);
- Antract (Bucureşti, rock).
@ Scena Freedom Dance Arena:
- Trolley Snatcha (Marea Britanie, dubstep);
- Bass Turbat (Bucureşti, dubstep);
- Amon şi Snow (Bucureşti, electro);
- Selectro (Bucureşti, electro).
- Meeloox (Bucureşti, electro).
@ Scena Romania Future Heroes:
- Antarctica (Bucureşti, electronic/experimental);
- Hot Casandra (Bucureşti, synth pop/electronica).
- Sophisticated Lemons (Bucureşti, indie rock).
@ Scena Jägermeister:
- Obituary (SUA, death metal);
- Last Hope (Bulgaria, hardcore);
- Lucky Funeral (Grecia, doom metal/sludge);
- Avatar (Craiova, death metal);
- Goodbye To Gravity (Bucureşti, metal);
- Bucovina (Iaşi, black metal/folk metal).
@ Scena Fabrica de Rock:
- Tep Zepi (Bucureşti, rock);
- Recycle Bin (Bucureşti, street punk);
- Chester (Bucureşti, punk rock).
* Duminică, 8 iulie:
@ Scena Ciuc Premium:
- Pulp (Marea Britanie, alternative rock);
- Caro Emerald (Olanda, jazz);
- The Mono Jacks (Bucureşti, indie rock);
- Subcarpaţi (Bucureşti, hip hop/electro).
@ Scena Coca-Cola:
- Skindred (Marea Britanie, alternative metal);
- Dope D.O.D. (Olanda, hip hop);
- Les Elephants Bizarres (Bucureşti, indie rock);
- Ţapinarii (Bucureşti, alternative/folk).
@ Scena Freedom Dance Arena:
- Modestep (Marea Britanie, dubstep/electronic rock);
- Andy C (Marea Britanie, drum'n'base).
- CA:RO (Marea Britanie, drum'n'base).
@ Scena Jägermeister:
- Regardless of Me (Italia, modern melodic metal);
- Meshuggah (Suedia, extreme metal);
- Tristania (Norvegia, gothic metal);
- Taine (Bucureşti, progressive metal);
- Pipes And Pints (Cehia, celtic punk);
- Monarchy (Bucureşti, progressive metal).
@ Scena Romania Future Heroes:
- Flou Rege (Bucureşti, hip hop);
- Loungerie II (Bucureşti, jazz);
- Changing Skins (Bucureşti, alternative/electro).
@ Scena Freedom Dance Arena:
- Yuffa&Hardcore (Constanţa, drum'n'base).
@ Scena Fabrica de Rock:
- White Walls (Constanţa, progressive metal);
- Mediocracy (Bucureşti, sludge/crustcore);
- Cap de Craniu (Bucureşti, death metal/grindcore).
* Între 6-8 iulie, 2 scene cu un program comun:
@ Scena Blazing Vibez:
- Blazing Vibez Soundsystem (Bucureşti, reggae/dancehall/nu-roots);
- Republika Verde Crew (Bucureşti, reggae);
- Kaya Foundation (Bucureşti, roots/reggae/dubstep);
- Irie Warriors Sound (Bucureşti, roots/dub/reggae);
- Chesarion (Bucureşti, reggae);
- Ras T (Bucureşti, reggae/dubstep);
- Colentina Soundsystem (Bucureşti, reggae/dancehall);
- Phlo Da Shaolin (Bucureşti, ambiental, roots reggae, dub);
- Lady Raizah (Bucureşti, drum'n'base/dancehall).
@ Scena Groove On:
- Rotopercutor (Bucureşti, lounge/IDM);
- Ufe (Bucureşti, lounge/IDM);
- Zicu;
- Jo.E (Bucureşti, funk/groove);
- Underwing;
- Tzuc;
- Alex Puicea (Bucureşti, house/techno);
- Danaga (Cluj Napoca, lounge/IDM);
- Electroclown (Bucureşti, electro/fusion);
- MartianArts (Bucureşti, ambient/experimental/IDM);
- Psudub (Bucureşti, dubstep).
Mai multe detalii găsiţi pe www.bestfest.ro.